پرده برقی – پرده شید

پرده برقی – پرده شید

پرده برقی

یکی از امکانات یه خونه مدرن و امروزی پرده برقی است. در حالی که ظاهر پرده همان پرده عادی است به کمک ریموت به صاحب خانه کمک می کند

که از باز و بسته کردن دستی پرده بی نیاز شود. به تناسب وزن پرده و نحوه باز شدن آن موتوری با توان مناسب انتخاب می شود، ریل انتخاب شده نیز باید با نوع موتور منتاژ شود.
پرده برقی با توجه به انواع آنها قطعات مختلف دارند ولی اصلی ترین که در اکثر پرده برقی ها کاربرد دارد عبارتند از: ریموت، ریل و متعلقات، موتور پرده برقی.


پرده برقی شامل :
1- موتور پرده برقی:
-پرده برقی بالارو: این نوع موتور به صورت عمودی پرده را بالا و پائین میکند. در این نوع پارچه پرده برقی باید مناسب انتخاب شود و انتخاب نوع پارچه محدود خواهد بود.
– پرده برقی وسط بازشو: این نوع موتور به صورت افقی از وسط پرده را به دو طرف هدایت می کند. پرده عادی منزل بدون هیچ گونه تغییر به ریل میل پرده وصل می شود و احتیاج به پرده خاصی نیست.
– پرده برقی کنار رو: این نوع موتور به صورت افقی پرده را از یک طرف کنار می زند. پرده عادی منزل بدون هیچ گونه تغییری به ریل میل پرده وصل می شود و احتیاج به پرده خاصی نیست.
2- ریموت:
– ریموت دوازده کاناله: 12 عدد موتور پرده برقی را هم زمان یا جداگانه میتواند کنترل کند.
– ریموت پانزده کاناله: 15 عدد موتور پرده برقی را هم زمان یا جداگانه میتواند کنترل کند.
– ریموت پنج کاناله: 5 عدد موتور پرده برقی به صورت هم زمان یا جداگانه میتواند کنترل کند.
– ریموت تک کاناله: یک عدد موتور پرده برقی را می تواند کنترل کند و مناسب منازل با یک پرده برقی است.
3- ریل و متعلقات: اندازه ریل پرده برقی با توجه به نیاز کارفرما متغییر است با استفاده از این ریل ها می توان پرده پارچه ای با هر نوع متریال، اندازه به ریل و گیره های آن وصل کرد.
انواع پرده برقی:
امروزه پرده برقی با طرح ها و مدل های مختلف طراحی و تولید می شوند. برخی از انواع پرده های برقی:
پرده برقی زبرا، پرده برقی بامبو پرده برقی بالا و داخلی لوله ، پرده برقی کنار و معمولی، پرده برقی شید، پرده برقی توپلار، پرده برقی کرکره ای، پرده برقی کنار رو تسمه ای، پرده برقی لوردراپه، پرده برقی رومن، پرده برقی پارچه ای، ، پرده برقی ریموت دار، و …

پرده شید چیست؟

پرده شید (یا پرده شید رول-shade roll) یکی از بهترین گزینه ها برای زیبا سازی فضای دکوراسیون داخلی منازل و اماکن تجاری و اداری است. لغت شید در زبان انگلیسی به معنای سایه است؛ در واقع این پرده ها در ابتدا به منظور ایجاد سایه بر روی پنجره ها به کار می رفتند. پرده شید ساده از یک لایه پارچه که حول یک محور می چرخد تشکیل شده است. برای تنظیم نور، می توان پرده را حول محوری که در بالای آن نصب شده است، بالا یا پایین کشید. این پرده ها کاملا در قاب پنجره قرار می گیرند. پرده شید که در گذشته مرسوم بوده، عموما از یک پارچه تک رنگ ساده ساخته می شده است. اما امروزه این پرده ها در جنس ها و طرح های متنوعی تولید می شوند. بدین ترتیب گزینه های بیشماری مقابل مشتری وجود دارد.

ویژگی های پرده شید

– پرده های شید از متریال های متنوع (پنبه، کتان، پلی استر، بامبو،سولیت (پارچه ای از جنس pvc) و …) و با شفافیت های مختلف تولید می شوند. در صورت کم بودن ضخامت پرده شید و شفاف تر بودن آن، زمانی که پرده پایین است، نور تا حدودی وارد می شود و بدین ترتیب در طول روز صفحه شفافی ایجاد می گردد که باعث زیباتر شدن فضای داخلی می شود.
-روی پرده های شید می توان تصاویر دلخواه (آرم و لوگوی شرکت ها، مناظر، تصاویر اشخاص و …) را چاپ نمود که در صورت شفاف بودن پرده، تبدیل به یک قاب عکس شفاف می شود. روی پرده های شید ساخته شده از بامبو نیز می توان تصاویر را چاپ نمود.
– در هر دو سمت پرده شید می توان تصویر چاپ کرد. از این پرده های دو رو بیشتر برای اپن آشپزخانه و یا ویترین مغازه استفاده می شود.
– پرده شید را می توان به دو صورت دستی و نیز کنترل موتوری با ریموت کنترل (کنترل از راه دور)، بالا و پایین برد. در واقع پرده های شید یکی از بهترین گزینه ها برای خانه های هوشمند هستند.
– پرده شید را می توان به تنهایی یا در ترکیب با سایر پرده ها به کار برد.
– نوع پشت فوم دار پرده های شید مانع عبور نور به داخل می شود.
– این پرده ها بسته به ضخامتشان، مانع اتلاف انرژی می شوند.
– نصب پرده های شید آسان و سریع است.
– به راحتی می توان پرده های شید را تمیز کرد یا شست.
– برخی از انواع ضد آب این پرده ها را در مکان های مرطوب مانند سونا و استخر، می توان استفاده نمود.
– پرده های شید عموما در برابر تابش نور خورشید مقاوم بوده و دوام و طول عمر بالایی دارند.

پرده شید روز و شب (پرده شید دو مکانیزه)

در خانه های ایرانی معمولا برای حفظ حریم شخصی، روی هر پنجره ای دو پرده نصب می گردد، یک پرده آستری (زیرپرده ای) و دیگری پرده اصلی با طرح و نقش و نگار دلخواه. با انتخاب پرده شید روز و شب، دیگر نیازی به پرده آستری نیست. پرده های روز و شب در بازار ایران به پرده زبرای دومکانیزه یا پرده زبرای دوبل نیز معرف شده اند. پرده روز و شب در واقع از دو پرده شید تشکیل شده است. این پرده ها معمولا از یک پرده ضخیم (بدون قابلیت انتقال نور) و یک پرده نازک یا شفاف (با قابلیت عبور نور) تشکیل شده اند. برای ایجاد زیبایی بیشتر، پرده جلویی را می توان طرحدار انتخاب نمود.

درباره نویسنده